دامین یا دامنه، آدرس منحصر به فرد جهت شناسایی و دسترسی مراجعان به یک وب سایت می باشد. همانطورکه در فضای حقیقی برای دسترسی به شخص یا مکانی نیاز به دانستن آدرس، تلفن و یا کد پستی اش دارید، در محیط اینترنت نیز برای دسترسی به یک وب سایت، نیاز به یک آدرس می باشد که آن را دامین (domain) یا دامنه می نامند.
مفهوم تعدادی از پسوند های معروف

    * پسوند com. برای سایت های تجاری و عمومی
    * پسوند net. برای شبکه ها
    * پسوند org. برای سازمان ها و ارگان ها
    * پسوند info. بانک های اطلاعاتی
    * پسوند name. نام شخص
    * پسوند mobi. برای موبایل و دستگاه های همراه
    * پسوند biz. تجارت
    * پسوند travel. مسافرت
    * پسوند gov. برای سایت های دولتی (فقط آمریکایی)
    * پسوند edu. برای موسسات آموزشی (فقط آمریکایی)
    * پسوند asia. آسیا
    * پسوند coop. تعاونی ها
    * پسوند museum. موزه ها
    * پسوند int. بین الملل
    * پسوند jobs. شغل
    * پسوند eu. اروپا
    * پسوندtel. تلفن ها


 
قوانین ثبت دامنه ir
حداقل طول دامنه 3 حرف و حداکثر 63 حرف می باشد. تنها استفاده از حروف انگلیسی و ارقام و نشانه (-) مجاز می باشد.
در صورت تمایل به ثبت نام دامنه ها با مفهوم مذهبی مجوز کتبی وزارت ارشاد مورد نیاز است.
ثبت دامنه هایی که تداعی کننده فعالیت های غیرقانونی و اعمال مغایر با قوانین به کلی ممنوع می باشد.
ثبت دامنه با نام های مرتبط با اینترنت ممنوع می باشد.
ثبت دامنه با نامهای ایران، اسامی استانها، شهرستان ها و شهرها و کد آنها ممنوع می باشد.
ثبت دامنه با اسامی ملی مانند نام مشاهیر، اماکن عمومی و وقایع ملی تنها با مجوز وزارت ارشاد مجاز می باشد.
ارائه آدرس دقیق پستی و کد پستی 10 رقمی جهت ثبت دامنه الزامی می باشد.

قوانین ثبت دامنه  .co.ir
کلیه قوانین مندرج در بخش دامنه ir. صادق می باشد
این دامنه مخصوص شرکتهای تجاری ثبت شده بوده و ارائه کپی روزنامه رسمی شرکت الزامی می باشد.

قوانین ثبت دامنه  .net.ir
کلیه قوانین مندرج در بخش دامنه ir. صادق می باشد
این دامنه مخصوص شرکتهای ارائه دهنده خدمات شبکه و ISP ها بوده و ارائه کپی مجوز ISP الزامی می باشد.

قوانین ثبت دامنه .org.ir
کلیه قوانین مندرج در بخش دامنه ir. صادق می باشد
این دامنه مخصوص شرکتهای غیر انتفاعی، انجمن های علمی، موسسات بین المللی ثبت شده و ... بوده و ارائه کپی روزنامه رسمی موسسه الزامی می باشد.

قوانین ثبت دامنه .ac.ir
کلیه قوانین مندرج در بخش دامنه ir. صادق می باشد
این دامنه مخصوص موسسات آموزش عالی دارای مجوز وزارت علوم، وزارت بهداشت، مجلس شورای اسلامی، شورای عالی انقلاب فرهنگی بوده و ارائه کپی مجوز مذکور الزامی می باشد.

قوانین ثبت دامنه  .sch.ir
کلیه قوانین مندرج در بخش دامنه ir. صادق می باشد
این دامنه مخصوص مدارس، موسسات آموزشی دارای مجوز وزارت آموزش و پرورش بوده و ارائه کپی مجوز مذکور و درخواست کتبی در سربرگ موسسه الزامی     می باشد.

قوانین ثبت دامنه  .gov.ir
کلیه قوانین مندرج در بخش دامنه ir. صادق می باشد
این دامنه مخصوص بخش های اجرایی موسسات و وزارتخانه های جمهوری اسلامی بوده و ارائه درخواست کتبی در سربرگ موسسه الزامی می باشد.

قوانین ثبت دامنه .id.ir
کلیه قوانین مندرج در بخش دامنه ir. صادق می باشد
این دامنه مخصوص اشخاص حقیقی تابع کشور ایران بوده و ارائه تصویر شناسنامه متقاضی الزامی می باشد.

قوانین ثبت سایر دامنه ها
حداقل طول دامنه 3 حرف و حداکثر 63 حرف می باشد. تنها استفاده از حروف انگلیسی و ارقام و نشانه (-) مجاز می باشد.
توجه به نکات ذیل به هنگام ثبت دامنه لازم است:
- عبارت انتخابی تشابهی با نام تجاری معروف و معتبر نداشته باشد.
- تلفظ و بخاطر سپردن آن آسان باشد.
- كوتاه و متشكل از حداقل تعداد حروف باشد. دامنه های دارای تعداد حروف كمتر دارای ارزش بیشتری هستند چون تلفظ و به خاطر سپردن این آدرس ها راحت تر است.
- حتی المقدور با نوع فعالیت سایت ارتباط داشته باشد. هرچه نام انتخابی و فعالیت سایت شما نزدیك تر باشند، پیدا كردن سایت شما و تجارتتان برای جستجو گران وب و كاربران ساده تر خواهد بود.
- از اعداد و خط تیره استفاده نشده یا حداقل استفاده صورت گیرد.
- مشابه نام سایت دیگری كه موجب سردرگمی بازدید كنندگان شود نباشد.
- برای اطمینان از مالكیت دامنه هنگام ثبت آن بهتر است از قرار گرفتن آدرس پست الكترونیكی خود در قسمت Admin Contact مشخصات دامنه مطمئن شوید.
- حتما شرایط و تعهدات ثبت كننده دامنه و نمایندگی های و همچنین شرایط اختصاصی پسوند مورد تقاضی را مطالعه و از تبعات حقوقی اقدامات خود آگاه شوید.
- قبل از انتخاب دامنه مطمئن شوید كه علامت تجاری یا هر گونه علامت ثبت شده دیگر كه متعلق به غیر بوده و شما قانونا مجوز رسمی جهت استفاده از آن را ندارید در آدرس شما به كار نرفته باشد. مثلا انتخاب نام microsoftany یا نامهایی از این قبیل می تواند منجر به مسدود شدن سایت شما و سلب اختیار مالكیت دامنه از شما، توسط شركت مذكور گردد.
- هرگز از آدرس مجهول یا غیر واقعی در مشخصات دامنه خود استفاده ننمایید. در صورت استفاده از آدرس مجهول یا دروغین در هنگام ثبت دامنه، اگر شركت های ثبت كننده متوجه این امر شوند به راحتی می توانند حق مالكیت دامنه را از شما سلب نموده و شما نیز نمی توانید هیچ ادعایی داشته باشید.
- درصورتی كه نام مورد نظر شما قبلا ثبت شده و تاریخ انقضای آن نزدیك است می توانید از خدمات دهنده خود تقاضای خدمات پیش سفارش (Back Order) دامنه را بنمایید.
-  اعتبار دامنه خود را حتی المقدور تا یك ماه قبل از سر رسید انقضا تجدید نمایید.
- در ارتباط با استفاده از دامنه قوانین بین المللی و قوانین محلی را همزمان در نظر داشته باشید.


دامنه از دو قسمت نام و پسوند تشكیل شده است. مثلا در آدرس shama.ir کلمه یا عبارت shama به عنوان نام دامنه و ir. به عنوان پسوند دامنه می باشد.
پسوندهای بین الملی رایج عبارتند از com ، .net. و org. كه دارای مصارف عمومی می باشند و هر یك به ترتیب معرف سایت های تجاری (Commercial)، شبكه (Network) و سازمانی یا غیر انتفاعی (Organization) می باشند. در ثبت این دامنه ها هیچ محدودیتی وجود ندارد ولی نام ها با اولویت درخواست ثبت می شوند و برای مدت یك تا ده سال (قابل تمدید) با توجه به حق الثبت پرداختی معتبر می باشند.
دامنه های .info ،.biz و .name نیز در زمره دامنه های قابل ثبت برای عموم ولی با كاربری خاص می باشند. پسوند .info برای سایت های اطلاعاتی (Information)، پسوند .biz برای سایت های تجاری (Business) و پسوند .name هم فقط برای سایت های شخصی مناسب می باشد استفاده از این سه پسوند در خارج از این چارچوب تعریف شده ممنوع و منجر به حذف دامنه و سلب حقوق مربوطه از مالك آنها خواهد شد. همچنین كلیه دامنه های بین المللی فوق و بسیاری از دامنه های محلی تابع قوانین حمایت كننده از علائم تجاری می باشند.
همانطور كه برای تهیه یك محل سكونت یا تجارت اولین سوال آدرس منطقه مورد نظر است، برای وب سایت نیز این امر اولین مرحله برای شروع می باشد و همانطور كه در دنیای واقعی نیز آدرس شما بیانگر بسیاری از نكات برای مخاطبین قبل از رویارویی با شما می باشد. دردنیای مجازی نیز این امر صادق است. آدرس شما مثلا در یك محل گران قیمت یا یك ساختمان معروف گویای سطح بالای فعالیت شماست، آدرس دفتر كار شما در یك محل مسكونی ممكن است مشكلاتی را برای شما بوجود آورد یا مراجعین شما را دچار سردر گمی نماید، فعالیت های تجاری در مناطق مسکونی ممكن است با محدودیت هایی روبرو گردد. با كمی تفاوت می توان مشخصه های مشابهی را نیز برای آدرس مجازی تعریف نمود. هر سایت می تواند از طریق تعداد نامحدودی آدرس ثبت شده قابل دسترسی باشد.
پس از انتخاب پسوند نام دامنه مهمترین قسمت تشكیل دهنده آدرس یك سایت می باشد. این نام از تركیب 3 الی 64 حرف، عدد یا خط تیره (بدون فاصله) تشكیل می گردد. اگر در ثبت عبارت خاصی به عنوان نام دامنه خود اصرار دارید كه این عبارت قبلا ثبت شده باشد گریزی غیر از تغییر پسوند مورد نظر خود نخواهید داشت.
چنانچه آدرس سایت شما حاوی علامت تجاری شما باشد، می توانید جهت اطمینان از دسترسی آسان تر و حفاظت از نام تجاری خود كلیه مشتقات و تركیب های آنرا بر روی پسوندهای مختلف ثبت نمایید.

زیر دامنه (پیشوند):
انتخاب پیشوند كاملا اختیاری می باشد، اما بعضی از پیشوندها بطور پیش فرض برای دسترسی به قسمتها و خدمات خاصی از سایت شما اختصاص داده می شوند.مثلا   ( www.) برای دسترسی به صفحات سایت (ftp.)برای دریافت و ارسال فایل (mail.) برای دریافت و ارسال نامه های الكترونیكی و غیره ... البته دارنده یك دامنه بر روی یك پسوند مجاز به تعریف زیر دامنه ها به تعداد نامحدود می باشد. برای این منظور می بایست با سرویس دهنده سایت خود مشورت نمایید.